דף הבית >> מגזין-אימון אישי >> מגזין אימון אישי-2012 >> זוגיות נכונה
 
אינדקס המאמנים האישיים בישראלזוגיות
זוגיות, משפחה ומה שביניהם

לפי ויקיפדיה זוגיות היא מערכת יחסים הדוקה בין שני פרטים
זוגיות היא התחלה של גוף חדש שמושפע מאישיות של השותפים. כדי שהגוף יצמח ויהיה בריא – השפעה אמורה להיות משותפת ומאוזנת.

אלמנט החשוב ביותר בזוגיות – אמון בין הצדדים.

שני אנשים נפגשים, קורה "קליק" ביניהם: הם מרגישים "פרפרים בבטן", מצב רוח אופטימי, מוטיבציה מוגברת, אושר, שמחה, אנרגיה, התלהבות – שינוי, אנחנו במרכז! כולם מדברים מתעניינים, החברים דואגים ומעורבים – תענוג! כל הזמן רוצים להיות בקשר, כל הזמן חושבים על אובייקט המרגש, רוצים לעשות משהו טוב, נעים, מחפשים סיבות ואפשרויות למשהו מיוחד. לא משנה מה חושבים אחרים לגבי הבחירה שלנו. אנחנו אוהבים ומוכנים להפוך עולמות בשביל בן/בת הזוג. אנחנו מאוהבים, וציפורים מצייצים בשבילנו, ופרחים פורחים בשבילנו, אנחנו מכילים, מבינים, מקשיבים והעולם - שלנו!!!! בעבור זמן מה כל הרגשות הללו הופכות ל"שגרה" שום דבר מיוחד לא קורה כבר. אנחנו מחפשים דרך להרגיש שוב את ההתרוממות הרגשית, ואת האופטימיות שהייתה לנו – את השינוי ומה אנחנו עושים?
 
 
מחליטים... לגור יחד! ובאמת, שוב פרפרים בבטן, שוב התרגשות, מחפשים דירה, כולם שואלים, דואגים לנו – שינוי, אנחנו שוב במרכז - תענוג! עברנו לגור יחד, ההורים מאושרים, חיים חדשים מתחילים, זווית משתנה - הרגשה מעולה! אחרי זמן מה שוב השגרה נכנסת לתוקף ושוב משעמם. לכל זוג תקופת ההתלהבות ומצב היי שונה. מה עושים? נכון,

מחפשים.... לפי המקובל בחברה צריך להתחתן. גם חברים וגם הורים מתחילים לשאול "נו, מתי החתונה?" ובאמת, הנה, "מצאנו" – אנחנו מתחתנים! הרצון לשנות רוב הפעמים מביא את הזוג לחתונה, למרות שבני זוג לא תמיד בדיוק סגורים שחתונה – זה מה שהם רוצים כרגע, לא בדיוק מבינים במה הצעד הזה כרוך. יותר מזה בזוגות שהכל רגוע מאטים בודקים ויודעים בוודאות מה בדיוק אני לא אוהב בבן הזוג שלי? מה אני יכול להתפשר ומה אני לא יכולה לוותר. יש זוגות שאחד מבני זוג מרגיש/מבין שמשהו לא כ"כ מסתדר אבל "מוכן לתת לזה צ'אנס" אך לא זוכר לבדוק מה הצ'אנס הזה שהוא מוכן לתת, לא שואל אם השותף השני מוכן לקבל/לקחת את הצ'אנס הזה... אולם, בגדים, טבעות, טיולים, אורחים – שוב התלהבות, עשייה, אנרגיה מורמת, שוב שינוי– השגנו את המטרה ושוב אנחנו במרכז!
את מקודשת לי בטבעת זאת..... דמעות של אושר....אין משהו שיותר מזה!
נולד הילד...
לא ישנים בלילות, עייפות, כעסים, חרדות שאחרי לידה...כמובן אפשר להמשיך בכל התהליך ועם אפשרויות כאלה ואחרות אבל... לא זה העניין. עניין הוא שעכשיו כשכל האפשרויות נוצלו ל-WOW הקל וידוע נכנס לתוקף WOW מוסתר, WOW שאנחנו צריכים לייצר אותו. תכונות שבהתחלה גרמו להתאהב עכשיו גורמים למריבות, וויכוחים...

היא לפני
"אני רוצה לשמוע אותו כל הזמן, הוא כזה מתוק", "זה פשוט כישרון, אתה יודע כל כך הרבה" "יו, ממש גאון"

היא אחרי
"כמה אתה מדבר?!", "בטח, לאמא שלך אתה גאון...אז לך ותהיה איתה?..." "כל ילד יודע את זה" "כל הזמן הוא מדבר, אימא'לה"


הוא לפני
"מקסימה שלי, את רוצה פאב, יאללה, מתאים לי!" "פוסי-מוסי שלי, כמה שאני אוהב לראות איך את מתאפרת..."

הוא אחרי
"איזה פאב, על מה את מדברת? איך אימא יכולה להישאר עם התינוק?!" "תגידי את נורמלית, כמה זמן לוקח לך להתאפר!?"

והנה בשורות טובות – לא אתם המצאתם את הגלגל, אתם לא הראשונים ואתם לא האחרונים. ידוע גם למה זה קורה. לכל אחד מאיתנו יש תפוסי התנהגות גלויים ומוסתרים, תודעה ותת- מודע. בתת-מודע שלנו מסתתרת היסטוריה של יחסים במשפחה של ההורים שלנו. בהחלט אז אנחנו כבר בנינו יחס מאוד מוגדר לאיך זה יהיה או לא יהיה במשפחה אצלנו! כשקורה משהו בתודעה – הכל בסדר, אנחנו שולטים, עוקבים, מבינים, מתקנים, נהנים וכו. כשקורה משהו שמפעיל את תת-מודע – אז מתחיל אתגר. תת-מודע צץ לנו תמיד בזמן ה"לא נכון". ואיך הוא מתגלה? פשוט, בעומס רגשי שבן הזוג שלנו מפעיל אצלנו. אוווף.....

והנה קבלו מספר עצות שיעזרו לכם ליצור זוגיות ומשפחה טובה ומאושרת:

 • כל אחד מאיתנו מביא לתוך הזוגיות את הזוגיות ומערכת יחסים מהמשפחה שלו
  אל תנסה לשנות את השותף שלך – תתחיל מעצמך
 • זוגיות – זה גוף המשותף
 • כל חלק בגוף הזה – חשוב ובלעדי
 • תנאי השותפות אמורים להיות מוסכמים בשני הצדדים
 • זוגיות חלק בלתי נפרד במשפחה, אלה אם כן סוכם אחרת
 • להיות קשוב לשותף שלך – חייב להיות חלק מהסכם השותפות
 • זוגיות ושמפחה – לא מבטלים את האישות של בני הזוג – אלה מעצימים!
 • אנחנו מגיעים לזוגיות עם סיפור משלנו ולכל אחד מאיתנו יש מקום בלי קשר לכלום – זה קיים ואי אפשר למחוק אותו. ניתן לשנות – בהצלחה.
 • שיחה – זה החשוב בזוגיות טובה.
 • תקשיבו לבן זוג שלכם ולא למה שאתם מניחים שהוא אומר, אם בן זוג אומר שכואב לו – הוא מתכוון שכואב לו, לא משנה מה אתם חושבים לגבי הכאב. כרגע מדובר בכאב של בן זוגכם.
 • על תנסהו לפתור בעיות של משפחה של הורים שלכם במשפחה שלכם – זה לא עובד.
 • אם צריך תפנו למומחים שיעזרו, שישקפו לכם את הזוגיות שלכם – אתם תמצאו את הפתרון כשתראו מהצד.
זיכרו!
 • בן זוג תמיד אבל תמיד משקף לנו את מה שאנחנו רוצים או לא רוצים להיות! כשמשתקפת גדולתנו, יכולתנו – אנחנו אוהבים. וכשמשתקפת חולשה – מאתגר, מפחיד, מרגיז – נוצר עומס רגשי, כעס, עצבים, חוסר סבלנות. צריך להודאות לשותף שלנו שהוא מקבל את התפקיד הבלתי נסבל הזה - לשקף לנו.
 • ברגע שניקח אחראיות במערכת היחסים שלנו על עצמנו – הכל יישתנה לטובה, כי אחריות (אחר+היות) שאנחנו מפעילים בנו – משחררת את השותף שלנו לאחריות אצלו.
 • גירושין – זה צעד האחרון, אחרי שנסיתם הכל. שיעור שאנחנו צריכים ללמוד אנחנו נלמד בכל אופן ובכל דרך.
 • אתם זוכרים איך הכל התחיל? פרפרים בבטן, התרגשות....
זוגיות מאושרת - אפשרית!


לצפייה בפרופיל כותבת המאמר: דנה גרבר-מאמנת אישית