דף הבית >> מגזין-אימון אישי >> מגזין אימון אישי - 2011 >> היו שלמים עם עצמכם
 
קואצ'ר 

 

היו שלמים עם עצמכם

כולנו פוגשים בכל יום המון אנשים מכל הסוגים, הגוונים והצבעים.. גברים ונשים..
חלקם חברים, חלקם משפחה, חלקם עובדים איתנו או סתם עוברים מולנו ברחוב, עומדים לצידנו ברמזור..

כשאנחנו אומרים על מישהו שהוא מכוער, שמן, טיפש, חלש, שחצן, אדם רע.. או כל "מחמאה" אחרת...
אנחנו בעצם בוחרים להסתכל על התכונות השליליות שלו.
למה אנחנו בוחרים להסתכל על השלילי שבו? מה זה אומר עלינו בעצם?

כשאנחנו מזהים את התכונה השלילית אצל מישהו ובוחרים להדגיש ולראות רק את השלילי שקיים בו, יש סיכוי יותר מסביר שזה קורה מאחר והוא "נדלק" ממשהו שלילי שקיים אצלנו, כמו גם "מדליק" אצלינו משהו שלילי.

הרגע בו בחרנו לראות את השליליות שקיימת אצל האחר, הוא הרגע בו הרגשנו עמוק פנימה את החוסר והחסך שקיים אצלינו!! יתכן וזהינו תכונה שקיימת בו שאנחנו מייחלים לה, ייתכן וזיהינו יכולת כלשהי שאנחנו כמהים לה ויתכן שהיו אלו דרכי חשיבתו, הסטטוס החברתי שלו, הדרך בה הוא חי את חייו, אמירה כלשהי ואפילו מראה חיצוני.. אשר הדליקו משהו אצלינו.

חוסר השלמות שלנו עם עצמינו הוא שהוביל אותנו ברגע אחד להעביר ביקורת, להשמיץ, לדבר רעה, לכעוס, לתקוף או להתגונן.. ובעיקר לראות רק את השלילי.

אל לנו להתבלבל ולחשוב שלהיות שלם הכוונה היא להיות מושלם!!
להיות שלם משמע להרגיש טוב, נוח, מאושר ושליו עם כלל התכונות שקיימות בנו, עם היתרונות כמו גם (ובעיקר) עם החסרונות. זהו תהליך שמתחיל בזיהוי החוזקות והחולשות, האיכויות והמגרעות, האמונות, הגישות המחשבתיות וסגנון החיים... ומסתיים במודעות באשר להיותם חלק מאיתנו ובידיעה כיצד לחיות איתם בצורה נוחה, טובה ומאושרת.

ברגע שנגיע למצב בו אנו חיים בשלום עם מי שאנחנו לטוב ולרע.. זה רגע שנדע שלמות פנימית מהי!

כשאנחנו חיים בשלמות עם עצמינו, אנחנו רואים את החיובי, הטוב והמוצלח אצל האחר.. אנחנו מפרגנים, נותנים, מסייעים ומחזקים... במצב זה לא נבחר להדגיש את השלילי.. ובמקרים היותר טובים אפילו לא נזהה ונראה אותו. ברגע שנהיה שלמים עם עצמנו ונרגיש טוב כשאנחנו עם עצמנו לא יהיה לנו שום צורך לשפוט אחרים ולהדגיש תכונות אי אלו שליליות באחר.

אם כן, כשאנחנו בוחרים "לרדת" על מישהו ואז אנחנו מרגישים טוב עם עצמנו זה הזמן ללמוד ולשפר את עצמנו!! שהרי ההרגשה "הטובה" הזו היא לא אמיתית, היא על חשבון אחרים.
במקום להעצים את עצמנו, ולבדוק מה קיים אצל האחר שגרם לנו להרגיש לא טוב, לא בנוח, מאויימים, נעלבים... בחרנו "להקטין" אותו.

כשאנחנו מזהים את התגובתיות הזו אצלנו, עלינו לעצור לרגע להיכנס פנימה לתוכנו ולשאול את עצמינו מדוע בחרנו להגיד את מה שאמרנו? מה גרם לנו להגיב כפי שהגבנו? מה זיהינו אצלו שגרם לנו לתגובה כזו או אחרת? נבירה עמוקה וכנה בנינו לבין עצמינו תסייע לנו לזהות ולהבין את "השיקוף" שיצר אצלנו אותו אדם ולהבין את מקור חוסר השלמות שקיים בתוכנו.

אולי היה זה הביטחון העצמי שהשתקף מהאחר בזמן שאנחנו מחוסרי ביטחון, אולי הייתה זו הזוגיות המוצלחת שראינו מולנו בעוד אנחנו כמהים לזוגיות או נמצאים בזוגיות לא טובה, אולי היה זה מקום עבודה מאתגר ומספק בעוד אנחנו מרגישים לא מוערכים במקום עבודתנו ואולי היתה זו אזושהי אמירה, טענה או בקשה שהצליחו לגעת בנושא טעון שיפור או בייסורי מצפון שקיימים אצלנו באותו נושא.. הדוגמאות והאפשרויות עוד רבות ומגוונות..

אז, בפעם הבאה שאנחנו מרכלים או אומרים דברי רוע על מישהו ובטוחים שהתכונות הרעות שלו הן רק שלו.. אנחנו צריכים לזכור שהוא בעצם המראה שלנו למה שמתרחש בתוכנו!

אגב, אין זה אומר שאנחנו לא יכולים להעיר לאנשים, אך חשוב לזהות ולבדוק אם כאשר אנחנו מעירים למישהו על משהו: "האם אנחנו מנסים לעזור לו?" או "האם אנחנו מנסים לגרום לעצמינו להרגיש טוב יותר דרך זה שאנחנו ""מבאסים" או"מקטינים" אותו?"

באם אנחנו מבינים שאין בהערה שלנו כדי לגרום לו לשפר את עצמו ואין בה כל תרומה לטובתו האישית ללא כל אינטרס, זה ככל הנראה מגיע ממקום של חוסר וחסך שקיים אצלינו באשר למה שזיהינו אצלו, חוסר השלמות שלנו עם עצמינו!

זכרו, מי שיזכה לראות המון אהבה וחיוביות מסביבו, הוא זה שיזכור לאהוב את עצמו!!


 

לצפייה בפרופיל המאמנת: לימור בן שנן-מאמנת אישית