דף הבית >> מגזין-אימון אישי >> מגזין אימון אישי-2009 >> האם אתה צריך אימון
 
אימון אישי

 

האם אתה באמת צריך אימון?
 
בתקופה האחרונה הפך הקווצ'ינג לטרנד הלוהט והפושט לכל עבר. כל מנהל מכובד מתהדר במאמן אישי, ארגונים עדכניים החליפו את היועץ הארגוני במאמן עסקי, בני זוג משדרגים את הזוגיות שלהם באימון זוגי וסלבריטאים לא זזים מבלי להתייעץ קודם עם מאמן הקריירה. ניתן כיום למצוא די בקלות מאמן לכל דבר ועניין, מאימון לניהול משק הבית ועד אימון לפוליטיקאים.
            
האם מדובר בעוד תופעה חולפת או שהאימון פה להישאר? האם כל אחד באמת צריך מאמן?
האימון אולי סחף את המדינה (ואת הטלוויזיה) אבל בפועל מדובר במהגר שעלה ארצה רק לפני כמה שנים מארה"ב, שם הוא "חוגג" למעלה מעשרים וחמש שנות פעילות ענפה והתגבש בתחילת דרכו בעולם העסקי ארגוני ונמצא במהלך השנים כמתאים ואפקטיבי גם לאנשים פרטיים ומשם הלך והתפתח למגוון נישות ותחומי פעילות וכך הפך לאלטרנטיבה תכליתית לגיטימית לתחומי טיפול וייעוץ אישי, מקצועי ועסקי.
דווקא כיום על רקע עולם האינסטנט התחרותי ואיבוד האותנטיות לטובת הישגים, יותר ויותר אנשים עומדים על זכותם לחיות חיים בעלי עשייה מקצועית הישגית אך גם מספקת ובעיקר שואפים לשלב חיים אישיים מאוזנים ובעלי משמעות תכליתית.
עם התרחבות תרבות שעות הפנאי והלגיטימציה החברתית בזכותו של הפרט להשקיע בחיפוש אפיקי צמיחה אישית ומימוש עצמי אין פלא כי האימון צבר תאוצה ברחבי העולם כמו גם בארץ, כשיטה אפקטיבית ומהירה יחסית לגילוי ומימוש הפוטנציאל ושיפור הישגים ואיכות חיים.
           
מהו אימון?
אימון, או בהגדרתו המלאה "אימון להצלחה" כשמו כן הוא, קידום המתאמן למצב החיים ושיא ההצלחה המתאימים לו ביותר ולרמת ההישגים המקסימאלית לאורך זמן.
האימון הוא למעשה שיטה אקלקטית שייחודה אך ורק בהיותה סינרגטית, משמע האימון "השאיל" כלים ומתודות ממגוון תחומים, כגון: ספורט, פסיכולוגיה, פילוסופיה, סוציולוגיה, ניהול, שיווק וכד' ובנה מהם "שיטה" מגובשת וממוקדת למקסום פוטנציאל והשגת תוצאות משמעותיות במציאות חיי המתאמן באופן של למידת הפוטנציאל העצמי המובילה לעשייה האפקטיבית ביותר המשיגה את התוצאות המתאימות ביותר.
3 השאלות המרכזיות העומדות בבסיס האימון: לאן אני רוצה להגיע? היכן אני נמצא היום? ומה אני מוכן לעשות כדי לממש את השאיפות שלי?
כפי שאנו רואים, נקודת הפתיחה החשיבתית באימון היא הצבת מטרות ארוכות טווח.
כוחה של נקודת פתיחה זו הינה בתכנון וביצוע כל פעילות נדרשת ב "הווה חזוני", כלאמר הפיכת המטרה העתידית לגורם מניע כבר היום תוך מיקוד המאמצים והמשאבים בהשגה האפקטיבית ביותר של תוצאות הביניים הנדרשות, כל זאת בתכנון רציונאלי של העתיד מחד, וחיבור רגשי לצרכים ולשאיפות מאידך.
למרות שאנו יודעים כי המח האנושי פועל במיטבו כאשר הוא מונחה מטרות, מפתיע לגלות כי רק לכ- 15% מהאנשים יש מטרות מוגדרות ברמה כלשהי.
הסיבות לאי הצבת מטרות בחיים מגוונות: אי הידיעה כיצד להציב מטרות או מה נדרש לעשות כדי לממשן, פחד מכישלון או דחייה ובעיקר אי הבנת החשיבות שבהצבת המטרות וחוסר תשומת לב ואנרגיה בריצה המהירה של החיים העמוסים והאינטנסיביים.
מחקרים רבים מצביעים על כך כי ההבדל המהותי ביותר בין מי שמצליח ומאושר בחייו לבין אלה שאינם, טמון בהצבת מטרות ובגילוי ומיצוי נחוש של הדרך למימוש הפוטנציאל. אלה שאינם מרוצים מהצלחותיהם ואיכות חייהם מאופיינים בד"כ באי הגדרת מטרות ברורה והפוטנציאל נותר רדום. התוצאה - האדם הממוצע משתמש בפחות מ- 10% מהפוטנציאל שלו וכפועל יוצא עוד פחות מזה ביכולות החשיבה והיצירתיות, וכאן בדיוק נכנס האימון לתמונה ומסייע לכל מתאמן להגדיר את מטרותיו ולהשיגן באופן האפקטיבי והמתאים לו ביותר.
          
ניתן לציין שלושה שלבים עיקריים באימון:
            
שלב 1 – זיהוי וגיבוש אסטרטגית ההצלחה של המתאמן:
בסיס האימון טמון בזיהוי צרכי המתאמן, אלה מתגבשים בגיל צעיר ומאז ועד תמיד אנו שואפים לממשם.
זיהוי הצרכים האינדיווידואליים האמיתיים הוא קריטי כי רק כאשר נממש את צרכינו האותנטיים נוכל להיות באמת מסופקים ומאושרים. רק סביר הוא כי אדם בעל צרכים של בטחון ושייכות יגבש שאיפות שונות מאלה של אדם בעל צרכים של הנאה וריגושים.
בשלב השני מאתרים את עקרונות הפעולה וההצלחה הייחודיים על פיהן נוטה כל אדם לפעול ביחס לעצמו וביחסיו עם סביבתו. עקרונות פעולה הם למעשה הדרכים בהם אדם נוהג לפעול על מנת לממש את רצונותיו וצרכיו. לדוגמא אדם בעל צורך בהערכה והכרה יכול לפעול עפ"י עקרון של הישגיות (ההישגים יביאו לו את ההערכה) ולפעול על מנת להפוך לאוטוריטה מפורסמת בתחומו (אלה יספקו לו את הצורך בהכרה). אדם אחר בעל צורך בביטחון יכול לפעול עפ"י עקרונות של שליטה (פנימית וחיצונית) וריכוזיות, ואדם שלישי בעל צורך בשייכות יפעל להשגת הרמוניה, הנאה ואותנטיות.
כעת מזהים ומגבשים את משאבי ההצלחה של המתאמן כלומר כל מה שהשיג עד היום וניתן למנף בעתיד לטובת הישגים נוספים, הכוונה היא לניסיון המקצועי והאישי הרלוונטי, השכלה וידע, קשרים עסקיים ואישיים וכלל היכולות והכישורים בעלי פוטנציאל מינוף. לדוגמא, אדם בעל ניסיון ניהולי עשיר, יכול למנף זאת לטובת הישגים נוספים בתחום הניהול כמו גם להישגים אחרים בתחום הייעוץ למנהלים וכד' – הכול על פי מטרותיו ארוכות הטווח.
בשלב הבא אנו מתרכזים באיתור מעכבי ההצלחה של המתאמן, אלה אינם החסמים הפסיכולוגיים הפנימיים, אלא גורמי כשלון או מונעי הצלחה התנהגותיים במציאות חייו.
לדוגמא, יתכן אדם שהפחד שלו מכישלון פוגע באיכות חייו הפנימית אך בפועל במציאות, פחד זה מעולם לא גרם לו להיכשל, נהפוך הוא. לעומת זה יתכן כי הפחד מכישלון "הוליד" חסם הצלחה המאופיין בנטייה להחלטות ובחירות בהן הצלחה מובטחת כבר מהרגע הראשון וזה הוביל לנטיית המתאמן לבחור בד"כ במטרות נמוכות מידי לכישוריו ובכך פגע בעצם במקסום ההישגים אליהם יכול להגיע על מנת לממש את צרכיו ושאיפותיו האמיתיות. מטרת זיהוי החסמים איננה טיפול פנימי בחסמים בפני עצמם אלא התמודדות קונקרטית ומעשית ביחס להשגת מטרות עתידיות.
          
שלב 2 – איתור חזון המתאמן ושאיפותיו
לו ננסה לרגע לדמיין את עצמנו מגיעים לגיל 120, רגע לפני לכתנו מן העולם, לו חיינו חיים מספקים, מוצלחים ומאושרים, איך היינו מסכמים חיים אלה? מהם ההישגים המשמעותיים ביותר שלנו ומה גרם לנו אושר ? ההספד המפורט של עצמנו בכל תחומי חיינו הוא החזון האישי. הגדרת מטרות לטווח הרחוק נועדה לאתר את השאיפות האמיתיות מנוטרלות ממעכבים ומשאבים חסרים כרגע במציאות החיים, אליהם אפקטיבי יותר להתייחס בנפרד.
כיוון לעיתים נראה כי אנשים מקדישים יותר זמן לתכנון החופשה השנתית שלהם מאשר לתכנון חייהם, מגוון שאלות מרכיבי החזון מסייעים להבחין בין העיקר לטפל במונחי טווח ארוך: "איזו הכרה היית רוצה שתוענק לך בעתיד?", "מה לדעתך תפקידך העיקרי בחיים?", "מתי אתה במיטבך ומה מטעין לך את המצברים?", "לו ניתנה לך גלולה להגשמת משאלה אחת, מהי הייתה?" וכד'.
חזון יכול להתייחס לתחום האישי והמשפחתי, לתחום הקריירה והלימודים, לתחומים החברתיים או לשעות הפנאי, כמו גם לכל אלה יחד, עפ"י בחירת המתאמן.
           
שלב 3 – תכנון וביצוע הפעילות האפקטיבית ביותר למימוש השאיפות ולמקסום הפוטנציאל
כאמור, המטרות העתידיות מתורגמות לתוצאות המכוונות אותנו ומהן גוזרים יעדים לטווח הבינוני ויעדי ביניים קונקרטיים לטווח המיידי. משמע תכנון הפעילות נגזר מהסוף להתחלה או אם תרצו מהעתיד להווה,  ולא כפי שאנו מורגלים לתכנן ולהחליט בד"כ על בסיס ניסיון העבר.
כעת אנו מגבשים את אסטרטגיית הצלחה המתאימה ביותר להשגת המטרות ואת תוכנית הפעילות האפקטיבית ביותר תוך מקסום המשאבים הקיימים והתמודדות עם החסמים אל מול המטרות הקונקרטיות, בדרך כלל ע"י פירוקם למשימות התמודדות קטנות יותר.
האימון נמשך בד"כ עד תום שלבי הביצוע הראשונים של תוכנית הפעילות תוך הטמעת דפוסי החשיבה, הניהול, הביצוע והבקרה לאורך זמן.
אורך האימון בשלבי ביצוע אלה תלוי מורכבות המשימות ונתוני הסביבה, לדוגמא, אימון לפתרון בעיה אישית תפקודית יכול להמשך עד לפתרון הבעיה כמו גם עד לפריצת דרך משמעותית , או אימון עסקי לזכייה במכרז ימשך עד לתאריך הגשת המכרז – הכול עפ"י בחירת המתאמן וצרכיו.
חשוב להדגיש כי האימון רלוונטי רק כל עוד הוא תורם משמעותית להישגי המתאמן, בין אם הוא אדם פרטי, מנהל, בעל תפקיד או ארגון. ישנם מאמנים הנוטים לקחת לעצמם גם את תפקיד "המנטור" ובכך חוטאים למטרות האימון. "החכמה" באימון אפקטיבי טמונה בחיבור של המתאמן אל צרכיו ושאיפותיו ולא למאמן ובעיקר בהטמעת דרכי החשיבה והביצוע התוצאתיים כך שיובילו להמשך מיקסום הפוטנציאל וההישגים לטווח ארוך גם בסביבות משתנות ע"י חיזוק החשיבה העצמית ולא ע"י תלות חיצונית בדעתו של המאמן.
זכרו כי אימון אפקטיבי בא לידי ביטוי בתוצאות "בשטח". במידה ואימון שלכם אמנם חוויתי אך אינו משיג תרגום קונקרטי לשיפור הנשאף במציאות חייכם, עליכם לבחון מחדש את עצמכם ובעיקר את המאמן – כיוון שמישהו כאן לא עושה את המוטל עליו!
                 
למי מתאים אימון?
אימון מתאים לכל מי שמעוניין לשפר את רמת ההישגים והתוצאות במונחי הצלחה ואיכות חיים.
אנשים פרטיים, זוגות ומשפחות, מנהלים, בעלי תפקידים ועסקים – כל אחד מאלה יגדיר מן הסתם "הצלחה ואיכות חיים" באופן שונה ואינדיבידואלי לחלוטין.
אימון אישי יהיה אפקטיבי במצבים של פרשת דרכים, התלבטויות משמעותיות וקבלת החלטות אסטרטגיות, פתרון בעיה תפקודית או קיומית ומצבי התמודדות עם שינויים, משברים ומצבי חיים בהם מעוניינים במציאת תכלית ומימוש פוטנציאל ושאיפות כמו גם בהתמודדות מול מטרות חדשות ומאתגרות, כניסה לתפקיד חדש (בחיים או בעבודה), וניהול פרויקטים מיוחדים.
האימון העסקי אפקטיבי בשני תחומים: אימון עסקי שיווקי ארגוני ואימון למנהלים ובעלי המקצוע.
עסקים ימצאו תועלת רבה באימון לבניית אסטרטגיית הצלחה עסקית ושיווקית ומקסום הפוטנציאל העסקי בכל היבטי הארגון: פיננסים, שיווק, ניהול וארגון, משאבי אנוש,תפעול, פיתוח וכד' כמו גם אימון מרוכז לפרויקטים מיוחדים כדוגמת מכרזים, חדשנות עסקית ושיווקית, עמידה ביעדים ופיתוח מנהלים ובעלי תפקידים בארגון ע"י מקסום הפוטנציאל והיכולות אל מול מטרות הארגון .
עסקים שעייפו משלל יועצים שאמנם מספקים שינוי או תחושת שינוי אך מתקשים לתרגם זאת לשיפור "השורה התחתונה" בעסק - ימצאו כי האימון העסקי והניהולי הינו פרקטי מאוד ומחויב לתוצאות מוגדרות ומדידות לחלוטין, תוך הטמעת דפוסי החשיבה והביצוע בארגון לשימושם לאורך זמן ולמקסום הביצועיים העסקיים.
יחד עם זאת חשוב להדגיש כי לא כל אחד באמת צריך אימון ולא לכל מצב מתאים אימון.
אימון איננו אפקטיבי בד"כ במצבים בהם הסוגיה המרכזית היא רגשית או נפשית, ובכלל למי אשר מאושרים ומסופקים בכל היבטי חייהם, כמו גם אלה "הזורמים" עם החיים ומאמינים שמה צריך לקרות קורה, בוודאי שאין להם צורך באימון. וכמו כל החלטה אחרת בחיים ובעבודה, מומלץ לשקול עלות מול תועלת.
לסיכום,
כוחו של האימון בהוצאה מן הכוח אל הפועל, אימון אפקטיבי משפר משמעותית ולאורך זמן תוצאות עסקיות, ניהוליות, מקצועיות ואישיות. ניתן להניח ברמת בטחון גבוהה כי האימון איננו אופנה חולפת אלא פה להישאר ועוד יתפתח ויעמיק אחיזתו ומקצועיותו. האימון ממוקד תוצאות ולכן מתמחה למעשה בתרגום הצרכים לשאיפות המתאימות ביותר, ולמקסום הפוטנציאל בעשייה אפקטיבית להשגתן, כל זאת בזמן קצר יחסית ותוך מחויבות לתוצאות קונקרטיות בשטח, וכפועל יוצא של כל אלה גם בלקיחת אחריות אישית.
כיוון שכל קהילה באשר היא מורכבת מהאנשים הפרטיים שבה, אני מאמינה בכל ליבי כי ככל שהאימון יהפוך נגיש ושמיש ליותר ויותר אנשים, אלה ייקחו יותר אחריות אישית על חייהם, הצלחתם ואושרם וכך נהפוך כולנו לחברה מסופקת יותר המחויבת לצמיחה ולסינרגיה מיטבית בין הפרט לקהילה. ולכן, מי שאיננו מרוצה מהישגיו ואיכות חייו, כמו גם אלה שמצבם טוב אך הם שואפים ליותר – כל אלה ימצאו באימון שיטה רבת עוצמה ותועלות. ארגונים גדולים שמבינים שכאשר מצמיחים שאננות לא מצמיחים דבר ומכירים בחשיבות התכנון ארוך הטווח, עסקים קטנים, בעלי מקצוע ומנהלים היודעים כי חלף זמנו של הביטחון במקום העבודה והכוח המניע בעסק והקריירה צריך לבוא מתוך מקסום הפוטנציאל העצמי, ובכלל, לכל אדם הרואה חשיבות בניהול ומנהיגות של חייו האישים והמקצועיים – גם אלה יפיקו מהאימון את המיטב.
        
לצפייה בכרטיס כותב המאמר: דיתי קליין ליאור - מאמנת בכירה