דף הבית >> מגזין-אימון אישי >> מגזין אימון אישי-2013 >> המשחק הפנימי הנחוץ לסוכני שינוי
 
המשחק הנחוץ לסוכני שינוי
אם אתה קורא מסמך זה ,כנראה שאתה רואה עצמך כסוכן של שינוי בעולם .
ל"משחק הפנימי" של הפיכה לסוכן שינוי עוצמתי יש חשיבות עצומה . בתצורתו הרגילה, האגו אינו מכוונן כראוי ובצורה המאפשרת הישארות בנתיב הייעוד לנוכח אמונות מגבילות, התנגדויות ופחדים. דימויים העצמי של רוב האנשים פשוט אינו תופש את מידת העוצמה וההשפעה ההכרחיים ליישום משימה בקנה מידה עולמי !

גם אם אדם מסוים יכול לקבל את יכולות התפקוד של "סוכן שינוי" ומתפעל את העוצמה הנדרשת בניקיון, מחסומים אחרים נותרים. ללא תהליך שינוי משמעותי ,זה כמעט בלתי אפשרי לעשות פעולה כלשהיא שאינה מחזקת את הפרדיגמה הרווחת. אלה המנסים ליצור עולם חדש באמצעות שיפוט ותקיפה של המבנה הקיים ומוסדותיו החברתיים, פשוט מקטבים ומקבעים את ההתנגדות לשינוי .
על מנת להבטיח שאינך מקבע בצורה לא מודעת את השיטה הישנה, עליך לפתח ולטפח באופן פעיל חוזק פנימי התומך במציאות החדשה שהנך מבקש ליצור. עליך להיות מסוגל לראות "מעבר" ולפעול מחוץ לפרדיגמה הנוכחית,וזאת, מבלי לקטב בתגובה כנגדה. קל לומר אך קשה לעשות! סוכני שינוי שלא ביצעו עבודה פנימית מספקת יטו להתלונן על השיטה הקיימת, ינסו לפרקה, או ינסו ליישם את היפוכה ,שאף אחד מאלה אינו מקדם את המטרה .

כל הדרישות המפורטות לעיל מיוחסות למצבך הפנימי בלבד כסוכן שינוי .לסקירה בנוגע לדרישות חיצוניות ראה " דרישות חיצוניות מסוכני שינוי" .

הדרישות הפנימיות מאורגנות בשתי קטגוריות ראשיות :

מבנים : הם "שינויי דפוסים " שעליך לבצע על מנת לפתח אגו המסוגל להפעיל שינוי ברמה עולמית. חלקם פנימיים (כמו הלימה בין החלקים הנפשיים הפנימיים שלך) וחלקם חיצוניים (כמו תרגול רוחני). כולם אישיים עבורך ונוצרו על מנת לפתח ולתחזק את מצבך הפנימי .

מיומנויות הם דברים שעליך לדעת לעשות על מנת להפוך לסוכן שינוי מצליח. רובם צריכים להילמד ולהיות מתורגלים;מעטים האנשים המתפתחים ללא מאמץ מכוון ומודע. תצטרך להשתמש במיומנויות אלה שוב ושוב על מנת לתחזק הלך רוח פנימי ההולם את הפרדיגמה החדשה (ולחדש אותו כשאיבדת אותו) . ישנן מיומנויות חיצוניות רבות שיהא עליך לפתח ; כאו נמנה את הפנימיות בלבד .


מבנים:
תרגול רוחני
תרגול רוחני יומיומי הוא הצורה הבסיסית ביותר לשימור אגו בריא. מדיטציה ,תפילה ,שירה פנימית ודמיון מודרך כולם משמשים לטיפוח מצב של יכולת לפעול מחוץ לפרדיגמה הישנה. ללא תרגול רוחני יומיומי, האגו שלך יטה בהדרגה (או במהירות) למצב שממנו יצירת שינוי עולמי הינה בלתי אפשרית.
חזקות ליבה
מנהיגים אפקטיביים אינם מנסים להיות מישהו אחר או אפילו להפוך לממוצעים ;במקום זאת, הם מודעים לחזקותיהם וממוקדים בהובלה מתוכן -מה שאומר שישנן כל מיני דרכים שונות להנהיג . (הערה : אין זה אומר שאתה יכול לעשות כל דבר ולהיות אפקטיבי ; נקודת המפתח היא שסגנונך האישי נובע מחוזקותיך.) הבנת חזקותיך, אופייך האישי, אישיותך, כישרונותיך, ותפקודיך המנטאליים הייחודיים יאפשרו לך למנף את כישוריך האותנטיים כסוכן של שינוי. הדבר גם יסייע לך להתחבר בעוצמה עם סוכני שינוי אחרים בעלי חזקות התואמות לשלך .

ערכי ליבה
בשימוש בעצמה רבה, עליך להיות מוכוון על ידי עקרונות ברורים המבטיחים שפעולותיך הולמות את ייעודך .כפי שמהטמה גנדי אמר "אמצעים הם מטרות בהתהוות"! הדרך שבה אתה פועל ליצירת שינוי חשובה לא פחות מהשינוי עצמו . יתר על כן ,הערכים שאתה בוחר צריכים להיות בהלימה לעולם שהנך יוצר. הדבר מבטיח שמעשיך יהוו מודל מתמשך ויחזקו את הפרדיגמה החדשה (בהנחה שהתנהגותך תואמת את ערכיך ,כמובן!).

אמונות ליבה
רוב האנשים חיים בפשרה עם עשרות אמונות מגבילות המונעות מהם ליזום פעולה עוצמתית . "אני לא מסוגל לשנות את העולם ". "אני רק משלה את עצמי ". "אנשים לא ישלמו לי לחיות את ייעודי " ."דברים אינם משתנים באמת ". אמירות מחזקות שנועדו לעקוף אמונות מגבילות רק יוצרות קונפליקטים פנימיים; אינך יכול להסיר אמונה מגבילה דרך פעולה של רצון. מה שהופך את הדבר לגרוע יותר, אמונות קשות לשינוי מפני שרובן אינן מודעות! סוכני שינוי עולמי חייבים להחליף את המכשולים העוצמתיים הפנימיים הללו באמונות המאיצות את השינוי ואת ביטוי ייעודם .

קשר למקור מהימן
נקיטת הפעולה בכיוון הנכון ביותר ליצירת שינוי גורף, גלובלי, הינה אפילו מעבר ליכולותיה של התודעה המוכשרת ביותר. קשר למקור חוכמה והכוונה מעבר לגבולות האגו הינה הכרחית ללימוד ייעודו הנעלה של האדם ולבחירת נתיב ההשפעה המיטבית . ללא הכוונה זו, האגו יגלוש פנימה לביצוע משימתו הבסיסית : להבטיח שצרכיך הבסיסיים יענו .(יחד עם זאת, סביר להניח שהוא ימצא דרך שבה צרכיך יענו המשרתת את הדימוי של דמות אלטרואיסטית ומוארת של סוכן שינוי!).

צלילות בנוגע לייעוד
הצהרת ייעוד פשוטה עשויה להיות מספקת לרוב האנשים ,אך לא עבור סוכני שינוי גלובלי! מידע בנוגע לפרטים המדויקים של השינוי שנועדת להביא הוא הכרחי. הדבר כולל את מצבך הבסיסי של הוויתך (מהות), השינוי הספציפי שנועדת ליצור באחרים (ברכה), החוכמה שהיא ייחודית לך להביא לאנושות (מסר)והשינוי שעוצבת לחולל בעולם (המשימה) . עליך לדעת את כול אלה בפרוטרוט ! ניסיון להסיק על ייעודך או להתערב בו מבחינת חייך עד כה, עלולים להביא לניסוח או למשפט שמספק את האגו שלך. אך הצהרת ייעוד פשוטה ומעורפלת איננה ראויה לאישיות העוצמתית שהנך ולשינויים הדרמתיים שנועדת לחולל .הצהרת ייעוד פשוט אינה מוסרת פירוט מספק דיו לכוון אותך בנתיב השינוי המרבי .


חזון בנוגע לעתיד
קל הרבה יותר להתלונן בנוגע לפרדיגמה הישנה מאשר ליצור אחת חדשה. מה שכרגע נוכח,שרת להביא אותנו לנקודה זו ,והוא חייב לפעול עד שתופיע פרדיגמה חדשה ומפותחת דיה לספק את כלל התפקודים ההכרחיים של החברה. הפיכת המציאות הנוכחית לטועה מחבלת בשינוי. מה שנחוץ הוא תמונה ברורה, חדה ומפורטת של העולם השונה שאתה פועל ליצור. אם הצלחת במשימתך, איך העולם הזה יראה בדיוק ? אם אינך יודע,יהיה זה קשה עד בלתי אפשרי להשיגו! לרוע המזל, לאגו יש יכולת בסיסית מועטה לדמיין דברים מחוץ למערכת האמונות שלו. ניסיונות מבוססי אגו בדמיון מביאים לעיתים קרובות תוצאות של שינוי מזערי בפרדיגמה הנוכחית או דימוי מעורפל לניגודה . סיועו של מקור מהימן הנו קריטי על מנת לאפשר לראות בבהירות את הסינתזה האמיתית בין חדש וישן.

הלימה בין חלקי הנפש
כל אחד מאיתנו מורכב מאינספור "עצמיים" וקולות פנימיים ההוגים את החלטותינו והמרכיבים את רגשותינו ומחשבותינו . בלקיחת החלטות חשובות , תוכל לשמוע חלקים אלה "מתווכחים" בתוך ראשך. לעיתים רחוקות הם מסכימים על משהו, כך שרוב האנשים פועלים דרך החיים נסחפים בהתנגדות ,ספק עצמי, וחבלה עצמית . השגת מצב של הלימה פנימית מלאה היא כה נדירה עד שכאשר היא מתרחשת לראשונה, אנשים חווים אותה כמבלבלת ! שינוי עולמי גורף אפשרי רק כאשר הקולות הפנימיים שלך מאוחדים בחזון ופועלים יחדיו כקבוצה שיתופית . אם אינך מיושר פנימית מסביב לייעודך ,יהיה לך קשה ליישר אחרים .

פצע ליבה מאוחה לחלוטין
סוכני שינוי רבים הנם למעשה "מרפאים פצועים" , לא במודע הם פועלים בחוץ להקל על פצעם הפנימי. ככל שאנשים "חמים " יותר ובעלי דעה נחרצת , יש להניח שהם פועלים ומתנהגים כתגובה ל "פצע המקודש" שלהם מהילדות. פצעים פנימיים אלה מהווים צעד הכרחי בפיתוח מבנה אישיות מפותח , עוצמתי ומתפקד . אך ברגע שהאגו התפתח במלואו, הם הופכים למעמסה, ומייצרים תגובתיות , השלכתיות וקוטביות .גישות מודעות רבות הופכות את האגו ליותר אפקטיבי מבלי לרפא ולשלב את פצע הליבה, כך שהשפעתו הופכת למעודנת יותר. אנשים שמרגישים ש"נרפאו" לגמרי, בדרך כלל לא גאלו לחלוטין את פצעיהם. השפעתו המתמשכת של הפצע מלווה את מאמצי השינוי בצל של דיכאון וגורמת לתפוש את בעלי העמדות השונות כ"מוארים" או כ" אויבים ". הפצע עלול גם לחולל התנגדות לתנועה קדימה בחוזקה במשימתם.


מיומנויות
מודעות עצמית
היכולת לצפות בעצמך בדרך כלל לוקחת שנים לפיתוח. רוב סוכני השינוי הוציאו זמן ומאמצים נכבדים לטפחה! במחקרים שבוצעו , בוננות עצמית וניטור עצמי תאמו להצלחה בקרב מנהיגים עסקיים . מיומנות זו חיונית אף יותר עבור סוכני שינוי ,אשר חייבים בהתמדה להעריך באם מצבם הפנימי והתנהגותם תואמים לערכיהם ולעולם שאותו הם מנסים ליצור .

נינוחות לנוכח אי בהירות
בפעולה מחוץ למערכת הקיימת ,סוכני שינוי פועלים לעיתים קרובות ללא מבני התמיכה הזמינים לאחרים. סוכני שינוי נצרכים יותר לשנוי מבנים אלה מאשר לסמוך עליהם . הדבר דומה לבניית מכונית ובו בזמן לנהוג בה. כמו כן ,הנתיב לעולם חדש מתפתח ללא הרף : אתגרים חדשים והזדמנויות חדשות נקרות ללא הרף. ריקוד על כל הכיסאות המתנדנדים הללו מצריך נינוחות וזרימה בהיעדר בהירות וודאות ומבנה. רבות מהדרישות הפנימיות האחרות תורמות ותומכות ביכולת לשמור על רוגע לנוכח התוהו : תרגול רוחני, יישור בין החלקים, תקשורת עם מקור מהימן ,מודעות עצמית וריפוי של הפצע המקודש .

רשות מהאגו
פחדים עולים תכופות כשאתה נוטל עליך את משימת שינוי פני החברה ; אלה הם ההגנות הטבעיות של אגו בריא. תרגול רוחני עשוי להפחית את כוחם של הפחדים, אך אין תחליף לעבודה ישירה עימם. כמו כל דבר המובנה בפרדיגמה הישנה ,פחדים מכילים חוכמה ומתנות ההכרחיות ליצירת החדש. התעלמות מהם או עקיפתם עלולים להביא לחבלה עצמית . רק כאשר האגו תופש את בטחונו וצרכיו האישיים כמקוימים בצורה הטובה ביותר על ידי מימוש ייעודך, הינך חופשי ליצור את השינוי שנועדת לחולל. בהיעדר תחושה זו של "רשות" ,אתה עלול למצוא שקשה עד בלתי אפשרי לתקשר עם המקור המהימן ולקבל את כל הפרטים הקטנים הנוגעים לייעודך. אפילו כשתהיה חמוש בתכנית מפורטת ובבהירות רבה לגבי ייעודך ,תמצא עצמך מתנגד לנקיטת פעולה תקיפה. ברגע שהיא מושגת, לתחושה זו של רשות יש מהלך חצי חיים קצר; כשאתה לוקח את פעולותיך לרמה הבאה ונע קדימה ,פחדים חדשים והתנגדויות חדשות אינן מן הנמנע . עליך לדעת כיצד להשיג חזרה רשות כשאיבדת אותה ,שוב ושוב .

אם הנך כמו רוב סוכני השינוי ,תראה מייד שאתה חזק בחלק מהדברים וחלש באחרים . ברך את עצמך על העבודה שעשית ! חלק מדרישות אלה לוקח שנים לפתח. אם לא היית מבלה שנים בלעבוד עם עצמך, לא היית כאן, קורא זאת . פיתוח עצמך כסוכן שינוי זה משהו שהרווחת .
אתה עלול להיות לא בטוח באשר למידה שבה אתה עומד בחלק מדרישות אלה , או אינך בטוח כיצד לפתח את עצמך בדרכים אלה . יכולתך לשנות את העולם תהיה מוגבלת לחלוטין כל עוד נושאים אלה נותרו לא פתורים ! המשחק החיצוני של להיות סוכן שינוי תלוי לחלוטין במשחק הפנימי . אמירתו של מהטמה גנדי "הייה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" הינו הנחייה ספציפית , לא אמרת סרק .
להלן שאלון קצר שיאפשר לך לאמוד את מידת מוכנותך להיות סוכן שינוי עולמי .
קטגוריה שם המרכיב מידת מוכנותי במרכיב זה
1מעט מאוד 2 מועטה 3 בינוני 4 מוכנות סבירה 5 מוכנות מלאה
מבנים תודעתיים תרגול רוחני
חזקות ליבה
ערכי ליבה
אמונות ליבה
קשר עם מקור מהימן
בהירות הייעוד
חזון לעתיד
הלימה בין חלקים
פצע ליבה מאוחה
מיומנויות מודעות עצמית
נינוחות לנוכח אי וודאות
רשות מהאגו


תורגם בהשראת אתר ייעוד אמיתי וטים קלי ולמרכז ייעוד אמיתי .לצפייה בכרטיס המאמן: אורגד מרון - מאמן אישי

 


Go Back  Print  Send Page

רוצים לקבל מתנה?

ספרון-סודות שפת הגוף

 

דוא''ל*
שם*
==============================

 

שפת הגוף בחיינו

הרצאה חוויתית
והומוריסטית על שפת הגוף בחיינו.

 
לפרטים והרשמה:
לחצו כאן
 

 
חזור למעלה    |  שלח לחבר   |  מפת האתר 

אימון אישי  | אודות | מהו אימון אישי | חפש מאמן אישי | מאמן אישי | מאמן עסקי | מאמן משפחתימאמן זוגי | מאמן להפרעות קשב וריכוז |  צור קשר

  
מאמן פיננסי | מאמן לדיאטה | מאמן ארגוני | מאמנים רוחניים | מאמן למנהלים | מאמן לקריירה | מאמן לנוערמאמנים לשיווק ומכירות |

סופרויז'ן למאמנים  |  מרכזי אימון אישי | כתבות באימון אישי | קורסים וסדנאות באימון אישי  | ספרי אימון אישי | קואצ'ינג למאמנים

| מאמנים לפריצות דרך | מאמנים להעצמה נשית | מאמני אניגרם וnlp | מאמנים אישיים-פסיכולוגים

 
קלפי אימון אישי
  | אתרים מומלצים  | מוצרי אימון אישי | שותפים | מאמני הסוד | מאמנים אישיים-רפואה אלטרניטבית

מאמן אישי-המלצות  | מאמן אישי-אזור גאוגרפי מאמנים להכנה לפרישה | מאמנת אישית

 
מיהו מאמן אישי
|  מאמנים לגישור  | אימון אישי-בתי ספר | פורום אימון אישי

מטפלים
הצטרפות לאינדקס המאמנים האישיים  | רישום למגזין אימון אישי

פורטל אימון אישי  |  בית ספר לאימון אישי  |  הכשרת מאמנים

ספר אימון אישי  |  הכשרת מאמנים

 כתובת: ברגסון 5 ת"א   |   טלפון: 050-2250225 ,  077-5531550   |   פקס: 03-6999854   | דואר אלקטרוני:  info@bcoach.co.il


©2007   כל הזכויות שמורות לאינדקס המאמנים האישים בישראל®.

 www.bcoach.co.il


לייבסיטי - בניית אתרים